Künklik teekond. 90 aastat Võrumaa jalgpalli

Eesti Spordimuuseumi ja Eesti Olümpiaakadeemia poolt välja antava Georg Hackenschmidti raamatuauhinna nominent (aprill 2017).

448 lk, ligi 600 pilti, enam kui 200 Võru jalgpalluri lühielulood, statistikat ja palju muud huvitavat.
Soodushind 21 eurot (tavahind 28 eurot). Võrust kaugemale saatmisel lisandub postikulu 4 eurot.
Info ja tellimine e-posti aadressil priit.looper@gmail.com või telefonil 517 6875.
Raamat ilmus detsembris 2016. Väljaandmist toetasid Eesti Kultuurkapital, Eesti Jalgpalli Liit ja Võru linnavalitsus.

Raamatu (ja Võrumaa jalgpalli) FB lehekülg

5. septembril 1926 avati Võrus Roosi tänava ääres spordiväljak, kus peeti kohe ka esimene ametlik vutimatš Võrus. Seda päeva võibki pidada Võrumaa jalgpalli sünnipäevaks ja pika teekonna alguspunktiks.

Sel künklikul teekonnal on nii tõusujoones rühitud kui ka kivina mäest alla veeretud. Juttu tuleb Võrumaa jalgpalli omaaegsetest kuldaegadest, kui siinne meeskond Eestis kümne parema sekka jõudis, selle ala hääbumisest Nõukogude okupatsiooni aastatel, uuestisünnist pärast Eesti taasiseseisvumist ning lootusrikkast hetkeseisust.

Raamatus tutvustatakse kunagisi, nüüdseks unustuse hõlma vajunud vutimehi eesotsas ­Eesti koondisse jõudnud Aleksander Kõssi ja Boris Riisikuga, aga ka hiljutisi ja praegusi paremaid Võrumaa jalgpallureid.

Muidugi võib küsida, milleks seda kõike vaja on. Jalgpalli on Võrumaal ju pikka aega lausa marginaalseks alaks peetud ning alles viimasel ajal on see suhtumine murenema hakanud.

Tõsi on seegi, et Võrumaalt pole juba aastakümneid sirgunud jalgpallureid, kelle nimi kõigil Eesti vutisõpradel une pealt meelde tuleks. Omal ajal on neid aga olnud ning kindlasti tuleb taas. Ehk käib mõni juba praegu vutitrennis.

Viimastel aastatel tehtud tööga on jalgpall Võrumaal võitnud üha rohkem südameid ning võtnud taas sisse populaarseima ja suurima harrastajate arvuga spordiala koha, nagu ammustel headel aegadel.

Raamatusse on talletatud Võrumaa jalgpalliloo senised tähthetked. Olgu need praegustele ja tulevastele jalgpalluritele innustuseks!

Võrumaa jalgpalliajaloo olulisemad sündmused 1920–2016 (suurendamiseks klõpsa pildil):

Võrumaa jalgpalli ajatelg